Épületgépészeti és épületvillamossági munkafolyamatok Revitben
A Revit lehetőségeket biztosít az épületgépészeti és épületvillamossági munkafolyamatokhoz is. A korai koncepcionális tervezéstől és elemzéstől kezdve a tervezési eredmények létrehozásán és dokumentálásán át, valamint az építéshez szükséges részletes tervezést támogató fejlesztésekig.
Több, stratégiai területet érint, beleértve az elemzésnek a tervezés alapjaként történő felhasználását, valamint a modelleknek a kivitelezéshez való felhasználását. A BIM szakemberek életminőségi kérdéseivel is foglalkozik, amelyek közül több is a Revit Idea Station-en a legtöbb szavazatot kapta.
Ha egy projektben mindenki ugyanazt a szoftvert alkalmazza, a koordináció, az együttműködés és az adatmegosztás is könnyebbé válik.
Tekintsük át a Revit épületgépész és épületvillamos munkafolyamatait!
Analitikai munkafolyamat az előzetes elektromos tervezéshez
Villamosmérnökök és tervezők számára új, korai munkafolyamatot kínál. A funkció lehetővé teszi most már a villamosmérnökök számára, hogy a Revitben meghatározzák az energiaelosztáshoz kapcsolódó korai tervezési információkat.
A hagyományos munkafolyamatokkal ellentétben, amelyek során a mérnökök különböző helyeken – előzetes egyvonalas, táblázatok, DWG-k és gyakran PDF-ek – kezelik az információkat, ez az új munkafolyamat lehetőséget biztosít a Revit számára a kulcsfontosságú elektromos terhelések és elosztási információk kezelésére anélkül, hogy bármelyik részét fizikailag modellezni kellene.
A tervezők az elosztórendszerekre vonatkozó követelményeket jóval azelőtt határozzák meg és iterálják, hogy fizikai modell létrehozása szükséges vagy akár kívánatos lenne. Így most már lehetséges a terhelések és az elosztórendszer elemeinek koncepcionális meghatározása és összekapcsolása, mielőtt a modellkészítés megkezdődne.
Ez a munkafolyamat egy BIM központú módot biztosít az elektromos energiaelosztás tervezési munkafolyamatainak megkezdésére, azzal a céllal, hogy a jövőben összekapcsolja ezeket a munkafolyamatokat a későbbi munkafolyamatokkal.
A gépész- és villamosmérnök tervezők számára megoldódott a fő fájdalmas pont
Az összekötött épületgépész és épületvillamossági hálózatok egyik régi nagy problémája, hogy egyszer sem tervezték azokat munkafázisokkal. Az évek során ez két fő problémát eredményezett, amelyek egy elem bontásakor/törlésekor merülnek fel, és a Revit Idea Station egyik legjobb épületgépész és épületvillamos specifikus ötletét eredményezte. Ez probléma azonban a Revit 2023 megjelenésével megoldódott, így az elemek elveszítik a rendszerhez való hozzárendelésüket, és az elemek már nem kapcsolódnak a szomszédos, csatlakozott elemekhez.
Történelmileg, ha egy elemet (pl. (lég)csatorna- vagy csőelemeket) lebontanak/törölnek, az már nem “emlékszik” arra, hogy melyik rendszerhez tartozott. Ennek eredményeképpen különböző megoldások léteztek arra, hogy olyan nézeteket lehessen definiálni, amelyek a megfelelő bontási nézetekben mutatják a megfelelő bontott rendszerelemeket (pl. a hidraulikai-, víz-, csatorna-, tűzvédelmi-, orvosi gázvezeték stb.).
Ez a probléma is megoldódott. Amikor egy elemet elbontanak/törölnek, az továbbra is fenntartja a rendszerrel való kapcsolatát, így az olyan tulajdonságértékek, mint a rendszer neve, a rendszer besorolása és a rendszer rövidítése továbbra is megmaradnak.
Ezenkívül, amikor az elemeket lebontják/törlik (akár tervezési (lég)csatorna/cső, vezeték, kábeltálca vagy gyártási elemek), azok megőrzik a szomszédos elemekkel való összeköttetésüket, csatlakoztatásukat, ezáltal támogatva a tipikus módosítási viselkedést.
Megjegyzés: ez NEM oldja meg a gépészeti- és villamos rendszerhálózatok egymástól független kiszámítható állapotainak nagyobb problémáját.
Energetikai analitikai modellfejlesztések
Mivel a létesítmények energiafelhasználásának és szén-dioxid kibocsátásának mérésére és csökkentésére egyre nagyobb szükség van, (a Next Gen Insight még számos alapvető fejlesztés alatt áll), számos alapvető fejlesztést hajtottak végre a Revit energiaelemző modelljén. Ezek az Insight (a korai fázisban / nagy képet nyújtó energiaelemzéshez), a Systems Analysis (a részletesebb méretezéshez és szimulációhoz) és a gbXML exportáláshoz a harmadik féltől származó elemzőeszközök számára előnyösek lesznek.
Bár a fejlesztések fő hangsúlya a pontosságra, a precizitásra és a teljesítményre irányul, ezt alapvetően az eredetileg sok évvel ezelőtt írt kulcskomponensek átdolgozásával kezdték. Ez nem csak jobb alapot biztosít a jövőbeni még több javításhoz, hanem akár 3-szor gyorsabb Revit-feldolgozási sebességet is biztosít, így a Revit 2023-as verziójától megszünnek a a nagyon nagy modellek memóriakorlátozásai.
Az energiaelemzési modell (EAM) pontossági és precizitási problémáinak legnagyobb forrása a függönyfalak kezeléséből ered, ennek robusztussága és hatékonysága mostanra jelentősen javult. Korábban például az egyes függönypanelek különálló analitikus felületeket eredményeztek, még akkor is, ha azonos hőtani tulajdonságokkal rendelkeztek. Most ezek egyetlen analitikus felületté racionalizálódnak, és ez jelentősen csökkenti a feldolgozási időt mind az Insight, mind a Systems Analysis programban. A függönypanelek és egyéb elemek számos más feltétele/kombinációja is jobban megoldódik.
Végül, és kifejezetten a rendszer elemzés esetében, mivel az OpenStudio intézkedéseken keresztül használja az EnergyPlus-t, egy hosszú listát kezeltek olyan apró problémákról, amelyek együttesen 70% körülire csökkentették a futtatás sikerességét, de most már közel 100%-os. Ez az Autodesk elemzésein és teszteléseinn alapul.
Magassági feliratozások fejlesztése
Két másik magasan értékelt épületgépész- és épületvillamossági Idea Station elem szegmensek magassági jegyzetelésének javításához kapcsolódik.
A fejlesztés mind a tervezési, mind a részletes gyártási elemeket, mind a gépészeti, mind villamos elemek esetében érinti. Korábban egy elem, pl. egy cső vagy vezeték magasságát mindig a referenciaszinthez viszonyítva jelentették. Ez a fejlesztés rugalmasságot biztosít a szinthez, a projekt bázispontjához vagy a felmérési ponthoz viszonyított megjegyzésekhez szükséges címkék meghatározásához. Az épületgépész és épületvillamossági rendszerek egyenes szegmenselemeinek megjegyzéséhez rendelkezésre álló beépített paramétereket is javítottak, hogy sokkal nagyobb rugalmasságot biztosítson. Ezek a fejlesztések az Idea Station alábbi elemeit érintik:
“Jelenleg a Revitben a gyártási csövek esetében nem lehet beállítani a Spot/Invert Elevation tagged paramétereket, hogy a szinttől eltérő értékre menjenek. Pl. földalatti csövek készítésekor gyakran a tengerszint (a projekt bázispontja) alapján kell meghatározni, nem pedig a szinthez képest eltolva.”
“Jelenleg a magassági paraméterek használatakor csak a cső egyik végét jelölik. A vízszintes futások esetében ez nem probléma, de nem lehetséges a ferde csőirány felső és alsó magasságának megadása.”
Egyéb fejlesztések a gépészeti- és villamos tervező cégek számára
A vízvezeték berendezések (Plumbing Equipment) és gépészeti vezérlőberendezések (pl. termosztát) (Mechanical Control Devices) kategóriáit is hozzáadták, hogy könnyebben azonosítsák a berendezéseket.
A Familiy szerkesztőben lehetőség nyílt egy csatlakozó újbóli elhelyezésére, ami lehetővé teszi, hogy a family szerkesztőjén belül áthelyezze azt anélkül, hogy újra kellene definiálni.
Megvalósításra került az áramkörszám paraméterének hozzáadása a villamos berendezések (Electrical Equipment) kategóriához, hogy a többi elektromos eszközhöz és gépészeti berendezéshez hasonlóan szerepelhessen a címkéken, ütemezéseken és nézetszűrőkön.
Részletes gépészeti modellezés/gyártás javítása
A gyártási munkafolyamatok javulása az, hogy kezelték a következetességi problémákat, amelyek azzal kapcsolatosak, hogy a csappantyú lapátok furatai hogyan alakulnak ki a (lég)csatornaszerelvényekben. Ezt a javítást megelőzően a furatok megfelelő támogatása némileg következetlen volt a minták között, és a viselkedés kissé kiszámíthatatlan lehetett. Egyes esetekben a furatok nem alakulnak ki, még akkor sem, ha úgy van beállítva, hogy igen. Más esetekben pedig a furatok nem megfelelő helyeken alakulnak ki, ami a csatornák fejlesztésének sok kézi 2D-s módosítását eredményezi, megzavarva a gyártási műveleteket.
Megoldása kiküszöböli a kézi beavatkozást a folyamatból, ezáltal racionalizálva a tervezéstől a gyártásig és az összeszerelésig tartó munkafolyamatokat.
A Revit 2022.1 alapjaira építve a Revit 2023 fejlesztéseket tartalmaz a részletes gépészeti modellek létrehozásához és szerkesztéséhez, megkönnyítve a telepítésre kész modell pontos létrehozását, és különösen a lejtős csőrendszerek összetettségének kezelését.
További fejlesztések javítják a gyártási elemek szerkeszthetőségét, hasonló képességeket alkalmazva, amelyek korábban csak a tervezési elemekre voltak jellemzőek. Ezek a következők:
- Az egyenes gyártási szegmensekhez hozzáadták az elem végének magassági vezérlését, így könnyebben beállítható az elemek felső és alsó magassága a keretben.
- A sorba illesztett szerelvények, pl. az ágidomok és szelepek megfordítása, hogy szükség esetén könnyen beállíthassa a tájolásukat.
Platform fejlesztések
A Revit platformon számos olyan fejlesztés található, amely előnyös az épületgépész- és épületvillamossági felhasználók számára. Az egyik példa erre az elemek 2D nézetekben történő elmozdításának új képessége.
Forrás: Autodesk blog
3D modelleket készíthet, leegyszerűsítheti a dokumentálást, és specializált eszközöket használhat egységes BIM-környezetben. Mindezt az Autodesk Revit használatával.
Reméljük, hogy a Revit számos új- és továbbfejlesztett BIM funkciója meghozzák a kedvét ahhoz, hogy Ön és vállalata kihasználva az újabb és újabb tervezési technológiák előnyeit új szintre emeljék tervezési hatékonyságukat. Keresse kollégáinkat egy személyes konzultációra, hogy az iparágban jártas szakértőink támogatást nyújtsanak Önnek.
Vegyen részt az általunk nyújtott szakmai képzéseken, hogy a megszerzett tudást azonnal kamatoztatni tudja munkájában! Hamarosan induló intenzív alapozó és haladó tanfolyamainkról további információt ITT talál.
Legyen tagja Facebook közösségünknek vagy LinkedIn üzleti oldalunknak, csatlakozzon Youtube csatornánkhoz és iratkozzon fel Hírlevelünkre, hogy naprakész információt kapjon a legfrissebb Autodesk újdonságokról, promóciókról és szakmai blogjainkról.
Kapcsolattartók: